www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

 

Twisty Cat

 

Twisty Cats nie stanowią odrębnej rasy. Tym terminem określono genetycznie zniekształcone koty zarówno rasowe jak i nierasowe, u których występuje polidaktylia, czyli zbyt duża ilość palców. Bywa, że koty takie mają dodatkowo zniekształcone ogony poprzez ich skrócenie czy nienaturalne skręcenie. Mam nadzieję, że koty takie nigdy nie zostaną uznane przez żadne ze stowarzyszeń hodowlanych.

Grupa Amerykanów, którzy takie mutanty posiadają, utworzyła odrębny klub hodowlany. Prowadzony jest rejestr kotów, w którym umieszcza się informacje o kotach ze szczególnym uwzględnieniem ilości paluszków. Informacja taka zapisywana jest w postaci A,B,C,D gdzie każdą literkę zastępuje się liczbą paluszków na każdej z łapek. W skrajnych przypadkach taki zapis może wyglądać nawet tak: 7,8,6,6. Podobno, jak zapewniają członkowie klubu, w amerykańskich hodowlach polidaktylia występuje średnio w co tysięcznym miocie zdrowych kotów.

Właściciele Twisty Cats, zafascynowani swoimi kotami, nazywają je czasami wielka stopa lub Hemingway cats, gdyż podobno takiego kota mutanta posiadał ten wspaniały pisarz. Koty ze skróconym ogonem nazywane są poly-bob. Przypuszcza się, że gen polidaktylii sprowadzony został do Stanów Zjednoczonych wraz z kotami rasy Manks, które przypływały wraz ze statkami z Wielkiej Brytanii, na których trzymane były do tępienia myszy. Teoria ta ma być potwierdzeniem częstych deformacji ogonów u Twisty cats.

Kota z polidaktylią posiadał prezydent Theodore Roosevelt. Slippers często przebywał w towarzystwie swego pana nawet na oficjalnych spotkaniach i był pierwszym kotem w Białym Domu. Kot Ernesta Hemingway, Snowball, był rasy Maine Coon i jak odnotowano, na każdej łapce miał po 6 paluszków.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook