www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

 

Peterbald

 

Peterbald jest kotem o orientalnym typie sylwetki z bardzo rzadką, cieniutką i ledwie widoczną sierścią. W skrajnych przypadkach sierści nie ma w ogóle i kot do złudzenia przypomina kota rasy sfinks. Peterbald posiada delikatny, drobny kościec i wydłużoną sylwetkę z silnymi mięśniami pokrytą delikaną i elastyczną skórą. Charakterystyczne dla tej rasy są długie i cienkie łapki zakończone długimi palcami oraz długi i cienki ogon. Te cechy odróżniają Peterbalda od Sfinksa Dońskiego, drugiej bezwłosej kociej rasy wyhodowanej w Rosji.

Głowa jest wydłużona o prostym profilu. Wszelkie załamania tej linii dyskwalifikują kota przy ocenie. Czoło powinno być lekko spłaszczone a pyszczek silny. Duże uszy ustawione są wysoko na głowie. Oczy nie są duże, ale ich owal jest ostry. Dopuszczalne kolory oczu to zielonozłote lub niebieskie u kotów z oznaczeniami.

Czasami ledwo widoczna sierść Peterbalda może być poskręcana i przypominać sierść reksów, ale zdarza się to tylko na głowie, szyi i górnej części tułowia. Cecha ta występuje tylko u kotów dorosłych, po ukończeniu półtora, dwóch lat. Kocury są wyraźnie większe od kotek.

Rasę wyhodowano w Rosji, w St. Petersburgu, w hodowli kotów orientalnych w 1994 roku. Jak podkreślają amerykańscy hodowcy kotów, poza kotami syberyjskimi, niebieskimi i mocną wódką, jest to najlepszy rosyjski produkt. Ciekawostką niech będzie fakt, że rasa ta nie jest lubiana i hodowana w Moskwie. Mimo dużego podobieństwa Peterbalda do Sfinksa, są to zupełnie inne rasy, gdyż badania genetyczne potwierdziły, że brak owłosienia wywołany jest u tych ras przez zupełnie inne geny. Brak owłosienia u Peterbalda jest wywołany przez ten sam gen co u Sfinksa Dońskiego, ale koty te wyraźnie różnią się budową ciała.

Inne źródła wywodzą Peterbalda jako wynik skrzyżowania Sfinksa Dońskiego - DSX ze Sfinksem (kanadyjskim) - SPH. Taką wersję potwierdza międzynarodowy sędzia felinologiczny (WCF) Pan Ivaras Plepis - LT.
Rasa ta została uznana przez WCF, TICA, FIFe.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook