www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

Karelski Bobtail - Krótkowłosy

 

Standard dla tej rasy opracowany został w grudniu 1994 r. podczas seminarium felinologów rosyjskich oraz z krajów byłego ZSRR. Seminarium te poświęcone było naturalnym rasom kotów żyjących w Rosji. Dwa lata wcześniej, w roku 1992, Karelskie Bobtaile uznane zostały przez Select Feline Federation (SFF), a w roku 1994 przez World Cat Federation (WCF). Karelski Bobtail został także zgłoszony do rejestracji w FIFe.

Karelskie Bobtaile, jak zapewniają sowieccy specjaliści, jest naturalną mutacją odkrytą przypadkowo nad brzegami i na wyspach jeziora Ładoga. Jak zapewniają sowieccy genetycy, kot ten nie jest w żaden sposób spokrewniony z innymi kotami krótkoogoniastymi.

Po raz pierwszy zostały zaprezentowane w klubie hodowców kotów ICC "Kotofey" w St-Petersburgu przez panią Lily Dvoryaninovitch.

Ogólnie kot nie jest duży, ale silny i elegancki, lekko kanciasty, z krótkim ogonkiem przypominającym pompon. Spotykane są odmiany krótkowłose jak i półdługowłose.

Głowa - nieduża o zarysie zbliżonym do trójkąta z płaskim czołem i prostym nosem bez stopu. Wysoko umieszczone kości policzkowe. Uszy średniej wielkości, szeroko i wysoko ustawione, ustawione do przodu. Oczy średniej wielkości, owalne w kolorze harmonizującym z kolorem futra. Najczęściej jednak żółte lub zielone. Korpus średniej wielkości, krótki i muskularny. Ogon krótki, najczęściej od 4 do 13 centymetrów długości, z załamaniami lub zakrzywieniami sprawiającymi wrażenie, że zamiast ogonka kot posiada pompon od dziecięcej czapeczki.

Futerko krótkie lub półdługie z gęstym podszerstkiem. Dopuszczalne są wszystkie kolory futerka w wyjątkiem oznaczeń i ubarwienia kotów abisyńskich.

Niedopuszczalny jest masywny i długi korpus, okrągława głowa z dużymi, okrągłymi oczami. Małe, blisko siebie osadzone uszy. Prosty ogon dłuższy niż 13 centymetrów. Rzadkie futerko z małą ilością podszerstka.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook