www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

 

German Rex

 

Reksy odznaczają się strukturą futra zmienioną wskutek mutacji. Zamiast normalnego kociego futra, składającego się z włosów okrywowych i podszycia, mają futro luźne, pofalowane, a przede wszystkim o cieńszych włosach. Koty z tak osobliwym futrem znajdowały się w różnych regionach i dlatego z czasem powstały też trzy rożne rasy reksów, które nie są ze sobą spokrewnione. Tylko najnowsza odmiana, zwana reksem pudelkiem, została stworzona w ramach programu hodowlanego i wywodzi się od reksów dewońskich (Devon rex). Reksów kornwalijskich (Cornish rex) nie można krzyżować z dewońskimi, gdyż w trakcie programów z krzyżowaniem wstecznym okazało się, że całe potomstwo rodzi się gładkowłose.

Reksy germańskie są pod względem typu podobne do europejskich kotów krótkowłosych. Właściwie odkryto je i zaczęto systematycznie hodować dopiero w latach 60. Przy krzyżowaniach z reksami kornwalijskimi wydają potomstwo z lokowatym futrem, co świadczy o genetycznej zgodności obu ras. Futro reksów germańskich nie ma włosów ościstych, dzięki czemu wygląda miękko i jak zamsz. Pofalowane i pokręcone włosy wywołują wrażenie puszystości, jednak trzeba nadmienić, że nie wszystkie reksy germańskie w pełni odpowiadają wymogom rasy. Pewne niedoskonałości dotyczą lokowatości włosów i gęstości futra.

Pod względem budowy ciała reksy germańskie przypominają europejskie koty krótkowłose. Są średniej wielkości, o niezbyt wydłużonym ciele, silne i muskularne. Kończyny mają średniej długości, niezbyt grube. Mimo uwypuklonej piersi i prostej linii grzbietu reksy germańskie nie mogą wyglądać ociężale. Okrągława głowa z szerokim czołem i dobrze rozwiniętym podbródkiem oraz wydatnymi policzkami nadają im wygląd kota europejskiego, lecz eleganckiego w ruchu. Nos ma u nasady niewielkie zagłębienie, lecz nie tak wyraźne jak u reksów dewońskich. Oczy powinny być szeroko rozstawione, a kolor oczu taki jak u europejskich kotów krótkowłosych. Uszy są duże i szeroko rozstawione, na końcu trochę zaokrąglone i dobrze owłosione; nawet wewnętrzna strona małżowin usznych jest lekko owłosiona. Ogon jest u nasady gruby, na końcu zaokrąglony. Powinien być dobrze owłosiony.

U reksów germańskich dopuszczalne są futra we wszystkich kolorach występujących u europejskich kotów krótkowłosych, a więc wszystkie futra jednobarwne, z prążkami na włosach, łaciate i tabby. Reksy germańskie są kotami spokojnymi i przyjemnymi, w zachowaniu są bardzo podobne do europejskich kotów krótkowłosych.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook