www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

Don Sphynx

 

Don Sphynx - Doński Sfinks, Don Hairless, Don Bald Cat - to kolejna rasa wyhodowana w Rosji, w Rostowie nad Donem w roku 1986. Don Sphynx, lub jak nazywają go Rosjanie kot księżycowy jest średniej wielkości kotem całkowicie pozbawiony sierści. Jest to kot silny i muskularny, co przy braku owłosienia jest dobrze i wyraźnie widoczne. Rasę wyhodowano z użyciem europejskich kotów krótkowłosych. Koty tej rasy stosunkowo łatwo odróżnić od Sfinksów, gdyż Don-Sphynx ma bardziej pomarszczoną skórę. Jest jeszcze jedna, także rosyjska rasa kota bezwłosego - Peterbald, ale koty te różnią się budową i proporcjami ciała ale, jak przyznają to sowieccy genetycy, brak włosów uwarunkowana jest obecnością tego samego genu. Dońskie sfinksy, mimo iż nie posiadają włosów, rozróżnia się po kolorach skóry. Bywają one z pręgowaniem tygrysim, czarne i białe, ale zdarzają się i niebieskie.

Kocięta Don-Sphynxa rodzą się z rzadkimi, cienkimi i silnie skręconymi włosami na korpusie podobnymi do tych, które mają reksy. Kocięta mają jednak zupełnie pozbawione włosów główki. Czasami takie owłosienie na korpusie pozostaje u dorosłych kotów, ale są one ledwo widoczne i nie dyskwalifikują kota. Ciekawą cechą sfinksów jest to, że ich kocięta bardzo szybko otwierają oczy, na drugi, trzeci dzień, ale zdarza się także, że już chwilę po porodzie maleńkie sfinksy zdziwionym wzrokiem oglądają świat. O wartości sfinksa na wystawie decydują zmarszczki na korpusie - im jest ich więcej, tym kot jest wyżej oceniany.

W Rosji uważa się, że sfinksy pomocne są przy leczeniu osteoporozy, gdyż ich ciepłe ciało pozbawione sierści dobrze wygrzewa chore miejsca i powstrzymuje rozwój tej choroby. Potwierdzają to także sowieccy lekarze.

Don-Sphynx jako odrębna rasa zarejestrowana jest w Feline Federation Europe (FFE) i aktualnie czynione są starania o rejestrację w Cat Fanciers Association (CFA) i World Cat Federation (WCF). Jak podają rosyjskie źródła, większość z nowonarodzonych kociąt tej rasy sprzedawana jest za granicę, do krajów zachodnich.

 

 

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook