www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

 

Bombajski - Krótkowłosy

 

Kot bombajski jest jednobarwną, odmianą kota Burmańskiego o ciemnoczarnym futrze. Ta pełna wdzięku rasa, wyhodowana pod koniec lat 50. przez Amerykankę Nikki Horner z brązowego kota Burmańskiego i Amerykańskiego krótkowłosego, przyjęła się w Europie bardzo późno. Ponieważ jest mieszańcem dziedziczącym także cechy burmańskie, w miotach kota bombajskiego często trafiają się typowe koty burmańskie, które również nadają się do hodowli. Aby zapewnić kotom bombajskim cechy typu burmańskiego, wprowadza się od czasu do czasu do ich hodowli brązowe koty burmańskie. Ma to nieco zmniejszyć wpływ wpływ amerykańskich kotów krótkowłosych i sprawić, żeby koty bombajskie nie wyglądały zbyt masywnie. Starania o uznanie kotów bombajskich za odrębną rasę, co niektóre związki już robią, są nieuzasadnione z powodu dziedziczenia mieszanych cech. Celem powinno być zaliczenie wszystkich jednobarwnych kotów burmańskich do jednej kategorii, tak jak to zrobiono z orientalnymi kotami krótkowłosymi. Przy ocenie kota brana jest przede wszystkim jakość futra. Istnieją odmiany krótko i długowłose.

Brytyjskie ogranizacje nie wyodrębniają kota Bombajskiego jako osobnej rasy i zaliczają go do grupy kotów "Azjatyckich Krótkowłosych". Ponadto kot Bombajski pochodzący z brytyjskich hodowli, mimo takiej samej nazwy, ma inne pochodzenie i wygląd, gdyż powstał w Wielkiej Brytanii z krzyżowania kotów Burmańskich i Brytyjskich krótkowłosych

 

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook