www.WCF.de 

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

Amerykański Szorstkowłosy

 

 

Unikalny wygląd tej rasie kotów nadaje kędzierzawe futro wyglądające jakby odstawało pionowo od ciała, przypominające futro psów rasy terier. Okrywa włosowa kotów szorstkowłosych jest sztywna i oścista a włosy są pokarbowane i odgięte na końcu. Dotyczy to również wąsów (wibrysów). Futro, w dotyku, przypomina owczą wełnę. Kocięta po urodzeniu mają sierść poskręcaną ale przylegająca i dopiero po kilku miesiącach osiąga wygląd typowy dla rasy.

Do wyhodowania kotów szorstkowłosych użyto amerykańskich kotów krótkowłosych i poza inną strukturą futra niczym się od nich nie różnią, z tym, że koty szorstkowłose są trochę mniejsze. Inne źródła podają, że kot szorstkowłosy pojawił się jako samoistna mutacja w miocie kotki amerykańskiej krótkowłosej w miejscowości Wernon w 1966 roku. Był to kocurek, którego właściciel skrzyżował z kotką z tego samego miotu, która urodziła kolejne koty szorstkowłose. Jako wadę u tej rasy wylicza się: skrzywienie nosa, deformacje ogona, za długie futro i zbyt miękkie. Generalnie jednak wzorzec tej rasy odpowiada wzorcowi kota amerykańskiego krótkowłosego.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

 

Biuro SKR:

Stowarzyszenie Koty Rasowe.

Skrytka pocztowa 23. 97-425 Zelów.

Kierownik Biura SKR, pan Maciej Sowiński

tel. 539 999 537e-mail: biuro@skr.org.pl

 


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook