biuro@skr.org.pl

+48 732 593 349

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

Ussuri

 

Standard wstępnie zaakceptowany przez ekspertów felinologicznych z WCF podczas seminarium w Moskwie poświęconego rodzimym, rasom kotów, które odbyło się w grudniu 1994 r. W seminarium wzięło udział kilkudziesięciu ekspertów z Rosji i krajów Wspólnoty Niepodległych Państw (dawne republiki ZSRR).

Ussuri jest naturalnie powstałą rasą kota domowego odkrytą w dorzeczu Amuru. Nie potwierdzono żadnego pokrewieństwa tych kotów z żadnym z dzikich małych kotów w rodzaju "amur forest" czy "amur leopardic". Prawdopodobnie koty Ussuri są spontaniczną krzyżówką kotów Syberyjskich i Europejskich Krótkowłosych i różnią się od nich głównie delikatniejszą sylwetką oraz krótszym i węższym pyszczkiem.
Głowa jest okrągława, średniej wielkości. Czoło lekko spłaszczone. Nos krótki i delikatny o różowym lusterku. Uszy duże, otwarte do przodu są wysoko ustawione i zakończone wyraźnymi pędzelkami włosów. Oczy duże, okrągławe.

Ogólnie kot silny i muskularny o średniej wielkości ale nie masywny. Nogi silne, średniej długości, muskularne ale o bardzo ładnych proporcjach w stosunku do korpusu. Łapki zaokrąglone. Ogon średniej długości, gruby w podstawie i zwężający się do zaokrąglonego końca. Sierść krótka, lśniąca z podszerstkiem. Charakterystyczny dla tej rasy wzór na futerku tworzą pionowe pręgi oraz 2-3 brązowe pręgi na policzkach, wyrażne pręgi na nogach i ogonie. Kolor futerka w różnych odcieniach brązu. Wady: długi i cienki korpus, długi pyszczek i szczęki. Dyskwalifikują: białe plamy czy łaty oraz inny niż brązowy kolor futra. Krzyżowanie z innymi rasami jest zakazane.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

Członkowie SKR obsługiwani są:

Biuro SKR czynne we wtorki w godz. 16:00 - 18:00 (z wyjątkiem świąt)

kontakt pod numerem telefonu: +48 732 593 349

lub e-mail: biuro@skr.org.pl


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook