biuro@skr.org.pl

+48 732 593 349

koty rasowe
koty rasowe
koty rasowe

 

Sokoke

 

Rasa ta wywodzi się z afrykańskiego państwa Kenia. Mieszkająca tam pani Jenny Slater została poinformowana, że na jej plantacji kokosów widziano kotkę z trzema małymi kociętami. Kiedy Jenny przybyła na miejsce, zastała na nim tylko dwójkę porzuconych kociąt. Kocięta oswojone i odchowane zostały skrzyżowane z czarnym kotem domowym. Dało to początek nowej rasie, która do Europy dotarła w połowie lat 80. i dzisiaj hodowana jest głównie w krajach Skandynawii. Nazwą rasy pochodzi od kenijskiej prowincji Sokoke - miejsca pochodzenia rasy. W Ameryce rasa ta prawie nie jest znana i uznawana przez organizacje hodowlane.

Sokoke są kotami średniej wielkości o długich i dobrze umięśnionych łapkach, przy czym tylne są nieco dłuższe od przednich. Głowę ma trójkątną, lekko spłaszczoną z szerokim prostym nosem. Zaokrąglone na końcach uszy są średniej wielkości i posiadają pędzelki włosów.

Szeroko rozstawione duże oczy o kształcie migdałów są w kolorach od bursztynowego do zielonego. Sierść jest bardzo krótka, błyszcząca, ściśle przylegająca, w zasadzie bez podszycia we wszystkich odcieniach z czarnym pręgowaniem.

Koty tej rasy są przyjacielskie, szukające kontaktu z człowiekiem. Miałczą po cichu, ale często i chętnie. Ciekawostką dla tej rasy jest charakterystyczny dla psowatych zorganizowany sposób polowania z podziałem na role oraz dzielenie się upolowaną zdobyczą. Zainteresowani hodowlą takich kotów mogą je kupić w dobrych, uznanych hodowlach lub sprowadzić bezpośrednio z Kenii.

 

Kopiowanie treści w całości lub fragmentach zabronione. Opisy ras pochodzą z książki "RASY KOTÓW" wydanej przez
Oficynę Wydawniczą MULTICO oraz z zasobów internetowych.

 

Członkowie SKR obsługiwani są:

wtorki w godz. 16:00-18:00 (z wyjątkiem świąt)
e-mail: biuro(malpka)skr.org.pl (codziennie)

telefon: +48 732 593 349
wejście do Stowarzyszenia domofon Nr 100


NIP:  526 290 49 98
REGON: 140348111
KRS:  0000246372

facebook